Słowem wstępu
Joe Hill to amerykański pisarz, którego proza oscyluje wokół grozy, horroru i obyczaju. Początek jego kariery datuje się na rok 1997, kiedy to debiutował opowiadaniem 'The Lady Rests'. Od tego czasu pisał i publikował w magazynach kolejne teksty.

W roku 2005 ukazała się pierwsza książka Hilla, zbiór opowiadań 'Upiory XX wieku'. Książka zyskała bardzo dobre opinie wśród krytyków i czytelników, zdobyła też prestiżowe nagrody Bram Stoker Award czy British Fantasy Award. O tym jakie wrażenie wywarł na odbiorcach debiut Joe'ego może świadczyć fakt, iż zaraz po informacji, że pisarz pracuje nad swoją pierwszą powieścią, wytwórnia filmowa Warner Bros. nabyła prawa do ekranizacji książki. 'Pudełko w kształcie serca' trafiło do księgarni w roku 2007.

Wtedy też okazało się, iż Joe Hill to syn Stephena i Tabithy King.
15 blizn
Data wydania: 26 wrzesień 2011
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski, Marcin Kiszela, Zygmunt Halka
Wydawca: Replika
Ilość stron: 420
Oprawa: miękka

Opis:
Mistrzowie krajowej i zagranicznej sceny horroru w najlepszej formie! Piętnaście opowiadań, które pochłaniają bez reszty. Są jak żywy organizm, infekujący strachem i trwogą. Ten jedyny w swoim rodzaju zbiór zawiera nigdy wcześniej niepublikowane w Polsce teksty największych sław literackiej grozy, wśród których znalazły się te nagradzane najbardziej prestiżowymi nagrodami i filmowane. Zróżnicowane tematycznie, długo wyczekiwane, szargające nerwy, pozostawią na Was blizny!

Spis treści:
- Pokój z widokiem na koniec - Dawid Kain
- Tuż za tobą - Ramsey Campbell
- Czym jest jasnookie dziecko? - Paweł Paliński
- Opowieść z owczej łąki - Jack Ketchum
- Zasiedlenie - Robert Cichowlas
- Korzeń wszelkiego zła - Graham Masterton
- Spójrz na to z drugiej strony - Stefan Darda
- Matka - Edward Lee
- Amator - Kazimierz Kyrcz Jr
- Terapeuta - Mort Castle
- Menage a Trois - F. Paul Wilson
- Koniec miasta - Jacek M. Rostocki
- Ostatenie kuszenie Ewy Betulew - Aleksandra Zielińska
- Twitterowanie z Cyrku Umarłych - Joe Hill
- Mściciel krwi - Łukasz Śmigiel

Recenzja
Rzadko na naszym rynku ukazują się naprawdę warte uwagi antologie opowiadań grozy. Albo mamy do czynienia ze zbiorami tematycznymi, w których autorami są polscy pisarze, albo z przeciętnymi antologiami zagranicznymi. Wadą tych pierwszych w moim odczuciu jest właśnie tematyczność. Po pierwsze nie pozwala to autorom w pełni ukazać swoich umiejętności, a po drugie ile tekstów można czytać na jeden temat, by się on nie znudził? Antologie zagraniczne oferują natomiast bardzo często teksty, które można znaleźć już w innych zbiorach. Do tego większość ich autorów są to pisarze, z którymi polski czytelnik nie będzie miał okazji się już spotkać, gdyż przekłady ich książek nie ukażą się na naszym rynku.

Wydawnictwo Replika postanowiło w tym temacie coś zmienić i w czerwcu wydało antologię "11 cięć", która zawierała opowiadania zarówno polskich pisarzy jak i zagranicznych. Do tego wszystkie zawarte w niej teksty były tekstami premierowymi. "15 blizn" to drugi tom tej świetnej inicjatywy i drugie starcie horroru polskiego z zagranicznym.

Mocną stroną "15 blizn" jest bardzo zróżnicowana tematyka, ukazująca różne oblicza literackiej grozy. Ramsey Campbell przedstawia nam spokojną historię o duchach, potrafiąc przestraszyć czytelnika jednym zdaniem. Paweł Paliński wspaniałym stylem opowiada historię pewnego kierowcy i autostopowicza pozostawiając na końcu jeden z najbardziej zapadających w pamięć i niepokojących obrazów z jakimi ostatnio się spotkałem. Nie brakuje również tekstów, w których ważniejsze od bohaterów są tak lubiane przez niektórych fanów horroru krew i flaki. Mamy również odpychającą opowieść na pograniczu pornografii w wykonaniu Edwarda Lee. Natomiast fani Jacka Ketchuma poznają tego autora od zupełnie innej, całkowicie pozbawionej horroru, czy niepokoju, strony. Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie.

A jak wypada Joe Hill i jego "Twitterowanie z Cyrku Umarłych"? Z czystym sumieniem mogę napisać, że jest to jeden z lepszych tekstów w tej antologii. A wcale nie musiało tak być, gdyż jego nowatorska forma łatwo mogła przemienić się w porażkę autora. Opowiadanie w całości napisane jest w formie tweetów, maksymalnie 140 znakowych wiadomości ukazujących się w Sieci w formie specyficznego bloga. Ich autorką jest zbuntowana nastolatka, która zmuszona jest do udania się w podróż z rodziną. W pewnym momencie trafiają do cyrku, w którym główną atrakcją są zombie... Hillowi nie dość, że udało się w ten specyficzny sposób skonstruować nadspodziewanie wiarygodnych bohaterów, to jeszcze poradził sobie z opisem zachodzących wydarzeń. Wynik tego eksperymentu z formą jest nadspodziewanie zadowalający.

Nie mam zamiaru omawiać wszystkich zawartych w antologii opowiadań. Opinie na temat poprzedniego tomu jasno pokazywały, że teksty, które dla jednych były najlepsze w całym zbiorze, okazywały się być dla innych najgorsze i vice versa. Faktem pozostawało natomiast to, że każdy miłośnik horroru znajdował coś dla siebie. Ja ponownie uważam, że lepsze wrażenie pozostawiają twórcy zagraniczni, jednakże kolejny raz najlepszym tekstem może pochwalić się Polak. W "11 cięciach" to Orbitowski zmiażdżył konkurencję, tutaj najlepsze wrażenie pozostawia Paliński.

Cała ta inicjatywa to doskonała okazja na zapoznanie się z nieznanymi nam dotychczas twórcami horroru i dobry punkt startowy przed kolejnymi ich dziełami. Chociażby z tego powodu warto już sięgnąć po "15 blizn". Poza tym większość z tych tekstów jest po prostu bardzo dobra i warta przeczytania.

autor: ingo
dodane: 28.09.2011


copyright © 2010 - 2018 joehill.pl     e-mail     design by Mike Draven / Darek Kocurek / Vincent Chong