Słowem wstępu
Joe Hill to amerykański pisarz, którego proza oscyluje wokół grozy, horroru i obyczaju. Początek jego kariery datuje się na rok 1997, kiedy to debiutował opowiadaniem 'The Lady Rests'. Od tego czasu pisał i publikował w magazynach kolejne teksty.

W roku 2005 ukazała się pierwsza książka Hilla, zbiór opowiadań 'Upiory XX wieku'. Książka zyskała bardzo dobre opinie wśród krytyków i czytelników, zdobyła też prestiżowe nagrody Bram Stoker Award czy British Fantasy Award. O tym jakie wrażenie wywarł na odbiorcach debiut Joe'ego może świadczyć fakt, iż zaraz po informacji, że pisarz pracuje nad swoją pierwszą powieścią, wytwórnia filmowa Warner Bros. nabyła prawa do ekranizacji książki. 'Pudełko w kształcie serca' trafiło do księgarni w roku 2007.

Wtedy też okazało się, iż Joe Hill to syn Stephena i Tabithy King.
Biografia

Joseph Hillstorm King, drugie dziecko Stephena i Tabithy King, urodził się 4 czerwca 1972 roku. Hill postanowił używać skrótu swojego imienia, będącego nawiązaniem do straconego działacza związkowego Joe Hilla, jako pseudonimu literackiego w 1997 roku. Pragnął odnieść sukces na własną rękę, nie będąc kojarzonym jako syn jednego z najsławniejszych pisarzy na świecie. Publicznie przyznał kim jest w 2007 roku, gdy miał już za sobą spore sukcesy literackie.

Hill zadebiutował opowiadaniem 'The Lady Rests'. Od tego czasu pisał i publikował w magazynach kolejne teksty. Do tej pory ma ich na swoim koncie ponad dwadzieścia, czternaście z nich ukazało się w zbiorze 'Upiory XX wieku', jego debiutanckiej książce wydanej w 2005 roku. Pozycja ta przyniosła niezwykle pochlebne recenzje zarówno krytyków jak i czytelników. W roku 2006 odbyła się impreza The 2006 HWA Annual Conference and Stoker Banquet, gdzie rozdano Bram Stoker Awards za rok 2005. W kategorii Długie opowiadanie nominowali byli między innymi Stephen King za 'Rzeczy, które po sobie zostawili' i Joe Hill za 'Najlepszy nowy horror'. Zwycięzcą pojedynku został młodszy z Kingów.
Niedługo po debiucie Hill zabrał się za pierwszą powieść, 'Pudełko w kształcie serca'. Pierwsze recenzje i zapowiedzi były wyjątkowo przychylne, o wartości książki może świadczyć też fakt, że Warner Bros wykupiło prawa do jej ekranizacji rok przed premierą i zanim okazało się, kim naprawdę jest Joe Hill. Powieść ukazała się w lutym 2007. Następnie pisarz zaangażował się w projekt komiksowy, który jest wydawany od roku 2008 do dziś. Wspólnie z rysownikiem Gabrielem Rodriguezem stworzyli thriller 'Locke & Key'. Joe jako wielki fan komiksów napisał też krótkie scenariusze do jednego z zeszytów komiksu 'Spider-man' oraz do 'Grave Tales'. Stworzył też już autorskie projekty - 'Kodiak' - oraz adaptację swojego opowiadania - 'The Cape'. W 2008 roku nowelą 'Gunpowder' zapoczątkował dłuższy cykl historii zaplanowany na około 10 lat. W roku 2010 na rynku pojawiła się druga powieść autora - 'Rogi'. Podobnie jak to było w przypadku 'Pudełka w kształcie serca', tak i w przypadku 'Rogów' prawa do ekranizacji powieści zostały zakupione na długo przed jej premierą. Tym razem nabyło je studio Mandalay Pictures.

Hill współracował zarówno ze swoim ojcem jak i bratem, także pisarzem. W 1982 roku dziewięcioletni Joe zagrał u boku Stephena w filmie George'a Romero 'Creephow'. Wspólnie z ojcem napisał też 'Only Darkness Loves Me', jest to nie ukończone opowiadanie przechowywane na Universytecie Maine w Orono. W roku 2008 ukazała się książka 'He is a Legend. Celebrating Richard Matheson', antologia opowiadań będąca hołdem dla Mathesona. W książce znalazła się między innymi nowela 'Throttle', którą wspólnie napisali Joe Hill i Stephen King. 'Throttle' to ich wersja opowiadania Mathesona 'Duel'.
Z Owenem Kingiem natomiast, Joe napisał scenariusz o tytule 'Fade Away'. Prawa do tekstu zakupiło studio filmowe Working Title Films jednak sprawa ucichła.

Joe Hill jest laureatem wielu nagród. W 2007 roku został wyróżniony The Sydney J. Bounds Best Newcomer Award jako najlepszy debiutant. Otrzymał statuetkę Brama Stokera za swoją pierwszą książkę, zbiór opowiadań 'Upiory XX wieku'. Antologia ta zdobyła również British Fantasy Award oraz International Horror Guild Award. Nagrodzone zostały też osobno opowiadania z tego zbioru. 'Duch XX wieku' uzyskał uznanie Bradbury Fellowship, za 'Lepiej niż w domu' Hill odebrał A.E. Coppard Long Fiction Prize, 'Dobrowolne zamknięcie' uchonorowano World Fantasy Award a 'Najlepszy nowy horror' wygrał najważniejszą nagrodę w tej branży - Brama Stokera ale także British Fantasy Award.
Drugą książka Hilla, 'Pudełko w kształcie serca' nagrodzono kolejną statuetką Brama Stokera oraz nagrodami Locus i International Thriller Writers Inc. Wyróżniony został także komiks 'Locke & Key'. Pierwszy tom zdobył nagrodę British Fantasy Society.copyright © 2010 - 2022 joehill.pl     e-mail     design by Mike Draven / Darek Kocurek / Vincent Chong