Słowem wstępu
Joe Hill to amerykański pisarz, którego proza oscyluje wokół grozy, horroru i obyczaju. Początek jego kariery datuje się na rok 1997, kiedy to debiutował opowiadaniem 'The Lady Rests'. Od tego czasu pisał i publikował w magazynach kolejne teksty.

W roku 2005 ukazała się pierwsza książka Hilla, zbiór opowiadań 'Upiory XX wieku'. Książka zyskała bardzo dobre opinie wśród krytyków i czytelników, zdobyła też prestiżowe nagrody Bram Stoker Award czy British Fantasy Award. O tym jakie wrażenie wywarł na odbiorcach debiut Joe'ego może świadczyć fakt, iż zaraz po informacji, że pisarz pracuje nad swoją pierwszą powieścią, wytwórnia filmowa Warner Bros. nabyła prawa do ekranizacji książki. 'Pudełko w kształcie serca' trafiło do księgarni w roku 2007.

Wtedy też okazało się, iż Joe Hill to syn Stephena i Tabithy King.
Thumbprint
Scenariusz: Joe Hill, Jason Ciaramella
Rysunki: Vic Malhotra
Rok wydania: 2013
Wydawca: IDW Publishing
Cena: 21,99$
Ilość stron: 112
Oprawa: twarda

Opis:
Szeregowa Mallory Grennan jako pracownik więzienny Abu Ghraib robiła straszne rzeczy. Gdy została zwolniona z wojska, Mal sądziła, że zostawia swoje grzechy za sobą i zaczyna w domu nowe życie. Ale pewnych rzeczy nie da się zapomnieć, niektóre sprawy nie chcą odejść.
Komiks twórców nominowanego do nagrody Eisnera one-shota 'The Cape', Joe Hill i Jason Ciaramella łączą siły z rysownikiem Viciem Malhotra. 'Thumbprint' wyrwie wam flaki.

Recenzja
'Thumbprint' to komiks oparty na opowiadaniu o tym samym tytule, które nie pojawiło się w pierwszym zbiorze krótkich tekstów 'Upiory XX wieku'. Pierwotnie opublikowane w magazynie Postscripts a następnie jako eBook było dla mnie niewiadomą przed kupnem wersji graficznej. Z lekturą komiksu wstrzymałem się do czasu premiery wydania zbiorczego, odpuszczając wychodzące co miesiąc zeszyty. Moja cierpliwość została nagrodzona, bowiem okazało się, że jednym z dodatków w wydaniu zbiorczym jest ów opowiadanie. Dzięki temu mogłem podejść do tematu od właściwej strony, zapoznałem się więc najpierw z pierwowzorem a dopiero wtedy zabrałem się za komiks.

Za scenariusz odpowiada Jason Ciaramella, stały już współpracownik Joe Hilla, bo stoi on też za komiksami 'Kodiak' oraz 'The Cape'. Ten ostatni znakomicie przeniósł do nowej formy, stworzył też znakomitą kontynuację oraz całkiem niezły prequel. I trzeba napisać, że również tym razem wykonał świetną robotę. Uważam, że w tym przypadku komiks jest lepszy od samego opowiadania. Ciaramella rozbudował historię Hilla i stworzył nowe, dużo lepsze zakończenie. Właściwie można powiedzieć, że tekstowi Hilla zakończenia brakuje i dopiero komiks rozwija bieg wydarzeń tak jak należy. Całość jest dobrze poprowadzona, wierna oryginałowi do tego stopnia, że zdarzają się dialogi wyjęte prosto z opowiadania i zamieszczone w komiksie bez zmian. Jest to więc idealne połączenie, komiks jest zarówno tym czym była ta historia w zamyśle pisarza ale też daje czytelnikowi coś nowego, czego wcześniej nie znał.

Stroną graficzną zajął się Vic Malhotra. Niestety nie oferuje on takiej kreski jaką preferuję w komiksie, oprawa wizualna początkowo w ogóle mnie nie ujęła. Absolutnie nie mogę jednak powiedzieć, że jego rysunki są brzydkie, bo takie nie są, po prostu osobiście lubię coś innego. Zagłębiając się jednak coraz bardziej w opowiadaną historię, strona wizualna stała się szybko integralną jej częścią i cała przygoda stała się przyjemnością także dla oczu.

Naprawdę dużym zaskoczeniem są dodatki. Wspomniane już opowiadanie Joe Hilla jest naprawdę ogromnym plusem wydania zbiorczego. Dodatkowo czytelnik otrzymuje drugi komiks! Jest nim znany już 'Kodiak' poprzedzony wstępem Hilla. Tę historię recenzowałem już przy okazji omawiania albumu 'Joe Hill's Terrifyingly Tragic Treasury Edition' także po szczegóły zapraszam tam. Właściwie nie dokońca rozumiem dlaczego zamieszczono 'Kodiaka' w tym wydaniu, bo przecież został on już wydany we wspomnianym wyżej albumie oraz jako samodzielny zeszyt, a nie jest to coś na tyle wyjątkowego by chwalić się tym na każdym kroku. Nie mniej zawsze to kolejny dodatek a tym samym jeszcze jedna zaleta wydania zbiorczego 'Thumbprint'. Ponadto dostajemy jeszcze kilka stron roboczych rysunków Malhotry ale dla mnie nie jest to nic ciekawego.

Podsumowując, 'Thumbprint' to naprawdę dobry komiks. Ciekawa historia, która lekko ociera się o prawdziwe wydarzenia sprzed kilku lat, cały czas jest aktualna. Trzyma w napięciu i prowadzi do mocnego zakończenia. Komiks jest naprawdę bardzo ładnie wydany, oprawa i ilustracja okładkowa na żywo robią kapitalne wrażenie. Dla fanów Joe Hilla pozycja obowiązkowa!

autor: nocny
dodane: 24.12.2013

Wydania zeszytowe


copyright © 2010 - 2022 joehill.pl     e-mail     design by Mike Draven / Darek Kocurek / Vincent Chong