Słowem wstępu
Joe Hill to amerykański pisarz, którego proza oscyluje wokół grozy, horroru i obyczaju. Początek jego kariery datuje się na rok 1997, kiedy to debiutował opowiadaniem 'The Lady Rests'. Od tego czasu pisał i publikował w magazynach kolejne teksty.

W roku 2005 ukazała się pierwsza książka Hilla, zbiór opowiadań 'Upiory XX wieku'. Książka zyskała bardzo dobre opinie wśród krytyków i czytelników, zdobyła też prestiżowe nagrody Bram Stoker Award czy British Fantasy Award. O tym jakie wrażenie wywarł na odbiorcach debiut Joe'ego może świadczyć fakt, iż zaraz po informacji, że pisarz pracuje nad swoją pierwszą powieścią, wytwórnia filmowa Warner Bros. nabyła prawa do ekranizacji książki. 'Pudełko w kształcie serca' trafiło do księgarni w roku 2007.

Wtedy też okazało się, iż Joe Hill to syn Stephena i Tabithy King.
News
2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 |

2008

20.XI.2008
Studentka Dorothy Street zekranizowała opowiadanie ze zbioru 'Upiory XX wieku' pod tytułem Abraham's Boys. Jest to już druga krótkometrażówka na podstawie opowiadań z tego zbioru. Trwa on 15 minut i jest bardzo chwalony przez samego Hilla. Poniżej znajduje się pochodzący z niego kadr:

Kliknij, a pojawi się powiększenie


PS Publishing wydało kolejną nowelę Joe Hilla pod tytułem Gunpowder. Jest to nowela, która może stać się początkiem połączonych ze sobą tekstów. Jest to typowe science fiction, w którym pojawiają się statki kosmiczne, a ludzie znajdują się na odległych planetach. Tak przedstawia się jej okładka:

Kliknij, a pojawi się powiększenie25.X.2008
Tak oto prezentuje się nowa okładka i opis #1 Head Game - drugiego rozdziału 'Locke & Key':

Hill i Rodriguez powracają z nową serią ze świata L&K. Wystarczyło jedno spojrzenie na nowego ucznia Lovecraft Academy, charyzmatycznego Zacka Wellsa, by profesora Joe Ridgeway'a naszła niepokojąca myśl: ten młody Wells jest tak naprawdę duchem Lucasa Caravaggio. Nastolatka który wraz z kilkoma innymi uczniami zaginął ponad dwadzieścia lat temu i który od dawna był uważany za zmarłego. Wkrótce Joe postanawia odkryć prawdę na temat nowego dzieciaka... nie mając pojęcia jak bardzo Zack Wells pragnie by jego tajemnica pozostała w spoczynku.

Kliknij, a pojawi się powiększenie12.X.2008
Tytuł nadchodzącej powieści Joe Hilla brzmi Horns. Hill jednak zastrzega jeszcze sobie prawo do jego zmiany.


Tak prezentuje się okładka do numeru trzeciego drugiego tomu 'Locke & Key' (ulegną jeszcze zmianie takie elementy 'techniczne' jak np. logo). Po prawej jej stronie ukazana jest okładka na której sie wzorowano. Pomysłem Hilla było by w ten sposób oddać hołd wydawnictwu EC Comics, które zasłynęło z wydawania takich serii komiksowych jak chociażby 'Opowieści z Krypty'.

Kliknij, a pojawi się powiększenie


Na stronie reżyserki ekranizacji Pop Art znajduje się filmik ukazujący urywki z trzech różnych jej projektów, w tym z adaptacji Hilla. Ponadto na samym jego końcu można obejrzeć jedną całą scenę z filmu. Całość zostanie pierwszy raz pokazana 19 października na Austin Film Festival. Później pojawi się na innych festiwalach filmowych.

Kliknij, a pojawi się powiększenie09.XI.2008
Pierwszy zeszyt nowego rozdziału 'Locke & Key' zatytułowanego Head Games ukaże się najwcześniej w styczniu, a nie jak wcześniej podawano w grudniu tego roku.


W najbliższym czasie ukaże się sporo antologii z opowiadaniami grozy w których będzie można spotkać również teksty Joe Hilla. Będą to:

'The Mammoth Book of Best New Horror #19' (pod redakcją Stephena Jonesa)
Znajdziemy tutaj najnowszą opowieść Hilla zatytułowaną Thumbprint. Była ona dotychczas dostępna tylko w wydawnictwie o niewielkim nakładzie. Książka powinna ukazać się 29 września.'The Living Dead' (pod redakcją Johna Josepha Adamsa)
Antologia ta ukaże się również 29 września i zawierać będzie opowiadanie Bobby Conroy Comes Back From The Dead. Zostało ono równiez opublikowane w autorskim zbiorze Joe Hilla 'Upiory XX wieku'.'Poe's Children: The New Horror' (pod redakcją Petera Strauba)
Książka zawiera opowiadanie 20th Century Ghost (również znajdujące się w 'Upiorach XX wieku'). Data jej ukazania to 14 października. Wyróżnia ją to, że będzie posiadać twardą okładkę.'The Many Faces of Van Helsing' (pod redakcją Jeanne Cavelos)
Jest to nowe wydanie książki, która miała premierę w 2004 roku. Swoją premierę miało tutaj opowiadanie Abraham's Boys (później znalazło się ono w 'Upiorach XX wieku'). Prmiera: 30 wrzesień
29.VIII.2008
Wydanie zbiorcze pierwszego tomu Locke & Key ujrzy światło dzienne 1.10.08. Tak natomiast się ono prezentuje:

Kliknij, a pojawi się powiększenie14.VIII.2008
Joe Hill powoli idzie w ślady ojca jeżeli chodzi o ilość ekranizacji jego tekstów. Autor do tej pory wydał jeden zbiór opowiadań i jedną powieść, a już sfilmowano tekst "Pop Art", o dziwacznej przyjaźni młodocianego przestępcy z żywym nadmuchiwanym chłopcem (jest to dwudziestominutowa krótkometrażówka wyprodukowana dla angielskiej telewizji BBC). Warner Bros zainteresowało się ekranizacją "Pudełka w kształcie serca" jeszcze przed wypuszczeniem książki na rynek. Ukazały się pierwsze plotki na temat ekranizacji nowelki "Throttle" (autorstwa Kinga i Hilla), którą zainteresował się już Nick Wechsler. Tymczasem pojawiła się kolejna informacja. The Weinstein Company zakupiło prawa do komiksu "Locke & Key" i chociaż było szeroko nagłośnione, że ma powstać film kinowy, ostatecznie skończyło się na wersji dla telewizji. Obecnie planowane jest nakręcenie serialu w stylu HBO - dojrzała historia, zamknięta w 12 odcinkach, ale z zakończeniem otwartym na tyle, by można było stworzyć kolejny sezon. Trwają rozmowy z Frankiem Darabontem, który zgodził się napisać scenariusz odcinka pilotażowego i miejmy nadzieję, że również go wyreżyseruje. A co będzie dalej - na chwilę obecną nie wiadomo.


W internecie pojawiło się kolejne zdjęcie pochodzące z krótkometrażówki Pop Art.

Kliknij, a pojawi się powiększenie30.VII.2008
Pudełko w kształcie serca cały czas zbiera kolejne nagrody. Tym razem wyróżniło ją ITW (International Thriller Writers Inc.) przyznając Hillowi swoją nagrodę za najlepszy debiut powieściowy.


Na imprezie Comic Con w San Diego zostały ogłoszone przyszłe plany związane z komiksem 'Locke & Key' (w tym tygodniu swoją premierę ma szósty zeszyt serii). Już na grudzień szykowane są kolejne numery. Co miesiąc będzie ukazywał się kolejny z 24 zeszytów, które zostaną podzielone na kolejne rozdziały całej opowieści. Po ich ukazaniu się planowane jest wydanie powieści graficznej (historii, która zostanie wydana tylko w formie dłuższej - niepodzielonej na normalne zeszyty), która ma zakończyć cały projekt. Rysownikiem ponownie będzie Gabriel Rodriguez. Poniżej znajduje się wspólne zdjęcie obu panów (jako ciekawostkę można dodać, że było to ich pierwsze spotkanie)

Kliknij, a pojawi się powiększenieDrugi rozdział 'Locke & Key' będzie nosił tytuł Head Games. Oto okładka numeru drugiego:

Kliknij, a pojawi się powiększenieA tak prezentuje się drugi plakat nadchodzącej ekranizacji opowiadania Pop Art

Kliknij, a pojawi się powiększenie28.VI.2008
Kolejna nagroda za Pudełko w kształcie serca powędrowała na konto Joe Hilla. Tym razem książka ta wygrała Locusa w kategorii "najlepszy debiut powieściowy".


Ostatnio informowaliśmy o adaptacji opowiadania Pop Art. Oto zdjęcie pochodzące z tej produkcji.

Kliknij, a pojawi się powiększenie22.VI.2008
Już we wrześniu ukaże się wydanie zbiorcze komiksu 'Locke & Key' zawierające pierwsze 6 zeszytów. Pierwsza historia nosi tytuł Welcome to Lovecraft. Komiks będzie miał 152 strony i zostanie wydany w twardej oprawie. Jest to kolejny dowód na to, jaki sukces osiągnął ten tytuł. Bardzo rzadko zdarza się by pierwsze wydanie zbiorcze nowego tytułu (w dodatku w jednym z mniejszych wydawnictw) zostało wydane w twardej oprawie. Dodatkowo zostanie specjalnie napisana i umieszcona przedmowa Roberta Craisa. Całość będzie kosztować 24,99$
Jedno z najlepszych opowiadań ze zbioru '20th Century Ghosts' doczekało się ekranizacji. Adaptacja tekstu Pop Art powstała dla telewizji BBC. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialna jest Amanda Boyle, a w głównej roli wystąpił Bill Milner. Będzie to film krótkometrażowy. Czy i gdzie będzie można obejrzeć film narazie nie wiadomo. Poniżej znajduje się plakat do tej produkcji:

Kliknij, a pojawi się powiększenie10.VI.2008
20 lutego pisaliśmy o nominacjach do nagrody Audies wersji czytanych zbioru '20th Century Ghosts' i 'Pudełka w ksztłcie serca'. Parę dni temu obie nominacje przekształciły się w kolejne nagrody na koncie Hilla (chociaż w tym przypadku prawdziwym zwycięzcą nie jest sam autor a ekipa przygotowująca wersję audio danej pozycji).

Poniżej znajduje się okładka wraz z napisami, oraz pierwsze 5 stron piątego numeru "Locke & Key". Premiera w tym tygodniu.

Kliknij, a pojawi się powiększenie Kliknij, a pojawi się powiększenie Kliknij, a pojawi się powiększenie
Kliknij, a pojawi się powiększenie Kliknij, a pojawi się powiększenie Kliknij, a pojawi się powiększenie20.V.2008
W styczniu 2009 roku nakładem wydawnictwa William Morrow ma się ukazać nowa antologia pod redakcją Ala Sarrantonio i Neila Gaimana. 'Stories' będzie zawierać nowe opowiadanie Joe Hilla The Devil on the Staircase.


15.V.2008
W tym tygodniu do sklepów trafi czwarty już numer komiksu 'Locke & Key'. Oto okładka wraz z napisami i pięć pierwszych stron z tego zeszytu:

Kliknij, a pojawi się powiększenie Kliknij, a pojawi się powiększenie Kliknij, a pojawi się powiększenie
Kliknij, a pojawi się powiększenie Kliknij, a pojawi się powiększenie Kliknij, a pojawi się powiększenie05.V.2008
Opowiadanie Thumbprint zostało finalistą Nagród Imienia Shirley Jackson w kategorii krótka nowela.


Oto opis i okładka ostatniego numeru pierwszej serii komiksu 'Locke & Key'

LOCKE & KEY #6
Scenariusz: Joe Hill
Okładka i rysunki: Gabriel Rodriguez
W zakończeniu pierwszej części "Locke & Key" autorstwa bestsellerowego pisarza Joe Hilla i artystycznie zachwycającego Gabriela Rodrigueza, Sam Lesser obiecał na raz zabić wszystkie dzieci rodziny Locke, jeżeli nie dostanie tego co chce: klucza do gdziekolwiek i klucza do czarnych drzwi. Jednak sześcioletni Bode zawiera desperacką umowę z istotą ze studni... Uwolni ją, a ona sama wtedy powstrzyma Sama...
32 strony
cena $3.99

Kliknij, a pojawi się powiększenie05.IV.2008
16 października pojawi się w sprzedarzy zbiór 'The Mammoth Book of Best New Horror 19' pod redakcją stephena Jonesa, w którym znajdzie się opowiadanie Joe Hilla Thumbprint (wcześniej ukazało się ono w 10 numerze pisma Postscripts).

Mallory Granahan wraciła do domu po odbyciu służby w więzieniu na pustyni, gdzie robiła rzeczy, których teraz żałuje. Któregoś ranka znajduje w skrzynce na listy kopertę z czystą kartką, na której widnieje jedynie odcisk palca. Od razu zdaje sobie sprawę, że to groźba, i że to co zaczęło się w Iraku wróciło do domu razem z nią...
01.IV.2008
Joe Hill został uhonorowany kolejną bardzo ważną nagrodą. Za powieść Pudełko w kształcie serca pisarz otrzyma statuetkę Bram Stoker Award. To trzecia nagroda Horror Writers Association, wcześniej kapituła przyznała mu ją za opowiadanie 'Best New Horror' i zbiór '20th Century Ghosts'.


24.III.2008
W lutym 2009 ukaże się bardzo ciekawa książka: 'He Is Legend: Celebrating Richard Matheson'. Będzie to antologia opowiadań najlepszych współczesnych pisarzy, których akcje rozgrywać się będą w universum stworzonym przez Richarda Mathesona.
W książce znajdzie się między innymi nowela Throttle, która jest pierwszym tekstem jaki wspólnie napisali Stephen King z synem Joe Hillem. 'Throttle' to ich wersja opowiadania Mathesona 'Duel'.
W sprzedarzy pojawi się kilka limitowanych wydań, między innymi z autografami Kinga i Hilla.
17.III.2008
W sieci pojawiło się nowe opowiadanie Joe Hilla pod tytułem "Of a Feather: Communing with Bernard Malamud's Jewbird" Jest to tekst, który poczatkowo miał być esejem na temat wpływu prac Bernarda Malamuda na twórczość Joe Hilla. Jako, że Hill niezbyt lubi pisać eseje, wyszło mu z tego krókie opowiadanie, które możecie przeczytać tutaj.

Tak przedstawia się opis i ilustracja okładkowa piątego zeszytu komiksu 'Locke & Key':

LOCKE & KEY #5
Scenariusz: Joe Hill
Okładka i rysunki: Gabriel Rodriguez
Sam Lesser przybywając prosto z Zachodniego Wybrzeża składa wizytę rodzinie Locke'ów i jest gotów zabić ich wszystkich w jednymi tym samym czasie by dostać to, po co przybył: klucz, który uwolni jego mistrza
32 strony
cena $3.99

Kliknij, a pojawi się powiększenie05.III.2008
Dziś ma miejsce premiera drugiego zeszytu komiksu Locke & Key. Tak prezentuje się jego okładka w pełnej okazałości:

Kliknij, a pojawi się powiększenie03.III.2008
Tak oto prezentuje się pięć pierwszych stron drugiego numeru komiksu Locke & Key:

Kliknij, a pojawi się powiększenie Kliknij, a pojawi się powiększenie Kliknij, a pojawi się powiększenie
Kliknij, a pojawi się powiększenie Kliknij, a pojawi się powiększenie26.II.2008
Tak przedstawia się opis czwartego zeszytu komiksu Locke & Key:


LOCKE & KEY #4
Scenariusz: Joe Hill
Okładka i rysunki: Gabriel Rodriguez
Sam Lesser zarzyna kolejne odcinki drogi poprzez Amerykę, poruszając się konsekwentnie w stronę Keyhouse i końcowego rozrachunku z rodziną Locke. Jego podróż przez kraj, jest odzwierciedleniem innej, bardziej wstrząsającej odysei w głąb zniekształconych obszarów wspomnień Sama. Sądzisz że wiesz co się stało w dzień gdy Sam zabił Rendella Locke'a? Pomyśl jeszcze raz! 32 strony
cena $3.99

Po bardzo pozytywnych recenzjach pierwszego zeszytu 'Locke & Key' pojawiły się kolejne bardzo dobre informacje dotyczące tego tytułu. Nakład #1 u dystrybutora został już wyczerpany i wydawnictwo IDW przygotowuje dodruk pierwszego zeszytu. Ponadto studio filmowe Dimension Films zakupiło prawa autorskie do tego tytułu. Producentem filmu, który może dać początek całej serii, ma być John Davis. Przypomnijmy, że miałaby być to już druga ekranizacja twórczości Hilla. W studiu Warner Bros trwają przygotowania do przeniesienia na kinowe ekrany powieści Pudełko w kształcie serca.


20.II.2008
Joe Hill został nominowany w dwóch kategoriach do tegorocznych Bram Stoker Awards. Został on wyróżniony w kategorii 'najlepszy debiut powieściowy', oraz 'najlepsza powieść'. Hill jest już laureatem 'Bram Stoker Award' za zbiór opowiadań "20th Century Ghosts" i opowiadanie "Best New Horror"

Do Audie Awards zostały nominowane wydania audio książek Hilla. Zbiór 20th Century Ghosts został nominowany w kategorii najlepszy zbiór opowiadań, a powieść Pudełko w kształcie serca w katergorii thriller/suspens. Audie awards są to jedyne nagrody w Stanach Zjednoczonych przeznaczone dla książek wydanych w formie czytanej.


W sieci pojawiły się kolejne okładki do komiksu "Locke & Key". Tym razem są to ilustracje zdobiące #2 i #4 serii:

Kliknij, a pojawi się powiększenie Kliknij, a pojawi się powiększenie07.II.2008
Z okazji marcowej premiery w USA kieszonkowego wydania książki 'Pudełko w kształcie serca' pojawił się trailer reklamujący tą powieść. Można go obejrzeć tutaj.


Tak przedstawia się opis i ilustracja okładkowa trzeciego zeszytu komiksu 'Locke & Key':

LOCKE & KEY #3
Scenariusz: Joe Hill
Okładka i rysunki: Gabriel Rodriguez
Lustereczko, lustereczko, powiedz przecie, kto jest największym psycholem na świecie? Czy może to być dobrze zapowiadający się seryjny morderca Sam Lesser? Uznany pisarz pełnych napięcia powieści, autor z listy bestsellerów New York Timesa, Joe Hill ('Pudełko w kształcie serca'), wraz z odpowiedzialnym za rysunki, oraz okładkę Gabrielem Rodriguezem, kontynuuje swoja nową historię w klimacie dark fantasy.
32 strony
cena $3.99

Kliknij, a pojawi się powiększenieZnany pisarz Neil Gaiman, autor takich powieści jak 'Amerykańscy Bogowie', 'Gwiezdny Pył', czy komiksu 'Sandman' tak oto wypowiedział się o pierwszym numerze komiksu 'Locke & Key':

"Bardzo mi się podobał, chociaż żałuję, że nie był on dwa razy dłuższy albo że nie posiadał czarno-białej zapowiedzi następnego zeszytu, lub czegoś w tym rodzaju. Boję się, że tracę radość z czytania komiksów wychodzących periodycznie. Wolę czytać graficzne nowele posiadające dłuższe historie.. Już nie mówię "Nie mogę się doczekać kolejnego numeru!". Teraz mówię "I co potem?" Uważam jednak, że był to świetny początek."copyright © 2010 - 2022 joehill.pl     e-mail     design by Mike Draven / Darek Kocurek / Vincent Chong